Zbiórka darów, występy gwiazd polskiej estrady, bieg charytatywny, spektakularna transmisja w 3D 360°, liczne atrakcje towarzyszące i – co najważniejsze – tłumne spotkanie mieszkańców i gości województwa na Stadionie Śląskim to wyraz wspólnego sprzeciwu wobec wojny na Ukrainie, w trakcie wydarzenia pod honorowym patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego.

10 marca 2022, w ramach Pikniku Wsparcia dla Ukrainy, Stadion Śląski kolejny raz stanie się międzypokoleniowym symbolem jedności i wspólnego zaangażowania wszystkich ludzi dobrej woli. Współorganizatorem wydarzenia jest także NSZZ „Solidarność” – Region Śląsko-Dąbrowski, zawsze stojący na straży fundamentalnych i ponadczasowych wartości demokratycznych.

Pierwszy raz w historii transmisja ze Stadionu będzie dostępna przy zastosowaniu sferycznego trójwymiaru.

Dzięki zastosowaniu tej technologii widzowie będą się czuli tak, jakby sami byli w centrum wszystkich wydarzeń, co dodatkowo wzmocni wrażenia z obserwowania występów wielkich gwiazd polskiej sceny. Wykorzystanie tej ultranowoczesnej formy przekazu jest możliwe dzięki wsparciu gliwickiej firmy Vimagineo – jednego z liderów technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz pionierów w innowacyjnym zastosowaniu stereoskopii.

Od godz. 14:00 będzie prowadzona zbiórka rzeczowa i pieniężna dla obywateli Ukrainy.

Przedmioty pierwszej potrzeby to:

  • Karimaty, śpiwory, koce.
  • Środki higieny osobistej (mydła, szampony, szczoteczki i pasty do zębów).
  • Pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżające, pudry/kremy ochronne.
  • Odzież przeciwdeszczowa.
  • Baterie, latarki, czołówki, powerbanki.
  • Podstawowe środki opatrunkowe (bandaże, plastry, gazy, środki dezynfekujące).
  • W ramach akcji „Dzieci – dzieciom” – zbiórka nowych maskotek.

Od 17:30 w wydarzenie włączą się gwiazdy polskiej estrady, zagrają m.in.: Dżem, Golec uOrkiestra, GOORAL, De Mono, Enej oraz Marcin Wyrostek, Ewelina Lisowska, Arek Kłusowski, a także Yulie Belei, Kasia Moś, Adam Nowak Raz Dwa Trzy i Chemia.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo i dostępne na całym świecie poprzez Kanał Sportowy. Piknik poprowadzi Tomasz Smokowski.

W czasie Pikniku służby medyczne przeszkolą każdego chętnego z pierwszej pomocy (również w zakresie działania w szczególnych warunkach). Policja i Straż Pożarna przybliżą zagadnienia zw. z bezpieczeństwem (na co uważać w tych trudnych dniach) i ogólną profilaktyką, gdyż aktualny kryzys wymaga szczególnej ostrożności. Obecne będą także jednostki kulturalne województwa (m.in. Muzeum Śląskie), które uatrakcyjnią Piknik swoimi propozycjami edukacyjno-społecznymi. Zbiórkę rzeczową realizuje i nadzoruje Fundacja Onkologiczna „Rakiety”.

Możliwe jest także wsparcie finansowe poprzez przelew bankowy na nr 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191 (ING Bank Śląski) tytułem „To jest też moja wojna – Pomoc dla Ukrainy”. Odbiorcą środków jest Stowarzyszenie Pokolenie, ul. Drzymały 9/4, 40-059 Katowice, które realizuje, weryfikuje i przekazuje dalej pieniądze ze zbiórki.

Wpłaty są również dostępne poprzez system szybkich i bezpiecznych płatności BLIK (nr do zbiórki: 662317867).

Wszystkie występy, pokazy i działania towarzyszące wydarzeniu są całkowicie charytatywne, a piknik jest dla wszystkich bezpłatny.

Źródło: SWŚ

About Author