Ambulanse – Pomoc dla Ukrainy

„Przekazanie ambulansów nie wpłynie na naszą działalność. To pojazdy wycofane z systemu, będące w naszej flocie w rezerwie. Choć pojazdy mają swoje lata, to nadal są w pełni sprawne. Jestem przekonany, że przydadzą się służbom medycznym działającym w warunkach wojennych w Ukrainie” – wyjaśnia Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

„To wsparcie ze strony Zarządu i Sejmiku Województwa jest niezwykle istotne. Chcemy przekazać 1,5 mln zł do samorządów, które oferują wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Ale to nie tylko aspekt finansowy, także przekazywanie darów, czy transport, na podstawie paszportu ukraińskiego można korzystać z usług Kolei Śląskich. Mieszkańcy województwa i całej Polski zdają egzamin z empatii, solidarności i wierzę, że ten zapał będzie trwał” – mówiła radna Sejmiku, Maria Materla.

Ukraińskim służbom medycznym przekazane zostaną:

  • Renault Master, rok produkcji 2008, wraz z noszami głównymi,
  • Renault Master, rok produkcji 2010, wraz z noszami głównymi EFX oraz transporterem noszy,
  • Renault Master, rok produkcji 2010, wraz z noszami głównymi EFX oraz transporterem noszy.

Samochody pokonały dotychczas po kilkaset tysięcy kilometrów. Ich wartość to ok. 70 tys. zł.

Zgodę na przekazanie darowizny wyraził Zarząd Województwa Śląskiego. Ambulanse muszą przejść teraz procedurę celną, związaną z ich przekazaniem stronie ukraińskiej. Za samochody nie płaci się cła w sytuacji kryzysowej, gdy są one darowizną w ramach pomocy humanitarnej.

Źródło: SWŚ

About Author