Funkcjonariusze zabrzańskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną mogą uznać miniony rok za bardzo owocny. Spotkania prowadzone były w każdej grupie wiekowej: od przedszkolaka aż po seniora. Spotkania te pozwoliły uczestnikom poznać zasady bezpieczeństwa, obowiązujące przepisy, a także zapoznać się z zawodem policjanta.

Jak ważna jest profilaktyka dotycząca bezpieczeństw nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego funkcjonariusze zabrzańskiej komendy praktycznie każdego dnia prowadzili spotkania z mieszkańcami naszego miasta. Policyjni profilaktycy przeprowadzili wiele prelekcji, spotkań i pogadanek.

Jak to wyglądała w liczbach? W ramach działalności profilaktycznej mundurowi przeprowadzili m.in. 267 prelekcji, spotkań i pogadanek. Uczestniczyło w nich ponad 8 300 słuchaczy - głównie dzieci i młodzież szkolna ale także osoby dorosłe i seniorzy. Spotkania poświęcone były różnego rodzaju zagadnieniom profilaktycznym takim jak szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, odpowiedzialność prawna, a wiek sprawcy, zagrożenie uzależnieniami takimi jak alkohol, narkotyki, dopalacze, problem przemocy rówieśniczej i domowej, cyberzagrożenia, handel ludźmi, odpowiedzialne kibicowanie oraz wiele innych. Natomiast ideą cyklu spotkań z seniorami było przede wszystkim dostarczenie im wiedzy dotyczącej metod działań oszustów telefonicznych wyłudzających pieniądze metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i innymi, nieuczciwych domokrążców, oszustw i kradzieży podczas korzystania z bankomatów i kart płatniczych oraz ostrzeżenie przed kradzieżami kieszonkowymi. Podczas wielu spotkań mundurowi promowali policyjne narzędzi informatyczne: platformę „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikację mobilna „Moja Komenda” oraz zachęcali mieszkańców miasta do współpracy ze swoimi dzielnicowymi.

Ponadto wiele spotkań profilaktycznych przeprowadzili zabrzańscy dzielnicowi. Spotykali się głównie z wychowankami przedszkoli i uczniami szkół podstawowych i gimnazjów, z działkowcami zrzeszonymi w ROD-ach, członkami spółdzielni mieszkaniowych i innych stowarzyszeń lokatorskich, a także braki udział w zebraniach rad dzielnic.

W ramach działań profilaktycznych policjanci współpracowali z wieloma podmiotami i instytucjami takimi jak zabrzański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, placówki oświaty, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach, Urząd Miejski, Politechnika Śląska i inne.

Mundurowi uczestniczyli w 30 festynach rodzinnych podczas których dzieci miały możliwość usiąść w radiowozie, przymierzyć policyjny sprzęt szturmowy oraz poczuć się przez chwilę jak policjant na służbie. Ogromną sympatią najmłodszych cieszył się Sznupek, który niezawodnie czuwał nad bezpieczeństwem rodzin bawiących się na imprezach.


Źródło: Komenda Miejska Policji - Zabrze

Pogoda

Partly Cloudy

-4°C

Śląsk

Partly Cloudy

Humidity: 87%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019

    Snow -1°C -3°C

  • 04 Jan 2019

    Mostly Cloudy 0°C -3°C

Pomoc dla Marcinka

Kalendarz wydarzeń

<< Maj 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Śląski Bazar

Logowanie