Przed nami okres zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach, czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców Raciborza jak i całego powiatu raciborskiego by zwracali uwagę na osoby bezdomne, samotne, nietrzeźwe. Ostatnie dni przyniosły znaczne spadki temperatury. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych. Każdej zimy wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka również osób samotnych, czy w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczą także osób będących pod wpływem alkoholu. Policja apeluje, by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka.

Wczoraj zakończyły się wojewódzkie eliminacje do X Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajął asp. Radosław Rolka z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. Za niespełna miesiąc on, wraz ze zdobywcą drugiej lokaty - asp. szt. Markiem Drapaczem z Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich, będą reprezentowali nasz garnizon w ogólnopolskim finale zawodów o tytuł dzielnicowego roku.

Zbliżają się święta, a po nich koniec roku kalendarzowego. Apelujemy do osób korzystających z ofert zamieszczanych w internecie o ostrożność, aby nie padły ofiarą oszustw metodą na tzw. „wirtualne pensjonaty”. Często w tym okresie pojawiają się bardzo atrakcyjne oferty świątecznego wypoczynku. Zwracamy uwagę na oszustów, którzy za pośrednictwem portali "wynajmują" domki na zabawę sylwestrową, pobierają zaliczkę, po czym kontakt z nimi się urywa, a pieniądze nie zostają zwrócone.

W czwartek 21 września br. we wszystkich krajach europejskich prowadzone były działania EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Ich nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja ta promuje „wizję zero”, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu. Policjanci z raciborskiej drogówki włączyli także się w akcję, by w czasie kontroli apelować do kierujących o ostrożną, zgodną z przepisami jazdę.

Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach organizuje na terenie województwa śląskiego akcję edukacyjną dla najmłodszych „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”, podejmującą tematykę bezpieczeństwa na drodze.

Pomimo wielu apeli policji w dalszym ciągu odnotowywane są przypadki skrajnej nieodpowiedzialności kierowców na drodze. Ostatnio, dzięki reakcji świadka i raciborskich policjantów z ruchu została wykluczona kompletnie pijana kobieta. 54- latka zdecydowała się wyruszyć w trasę pomimo 2,5 promili alkoholu w swoim organizmie.

Raciborscy policjanci szczególnie w okresie przedświątecznym apelują do mieszkańców by podczas zakupu choinki sprawdzili legalność jej pochodzenia. Wiele choinek pochodzi z nielegalnego źródła. Sprawdźmy legalność pochodzenia naszego zielonego drzewka. Nielegalne pozyskiwanie choinek jest karalne.

Raciborscy policjanci z drogówki uczestniczyli w festynie z okazji Dnia Dziecka, który odbył się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Z tej okazji mundurowi przygotowali dla uczestników imprezy wiele atrakcji. Była to również świetna okazja do propagowania zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w czasie wakacji. Mundurowi rozdawali odblaski, promując w ten sposób bezpieczne zachowania na drodze.

Sierżant sztabowy Michał Kowalik na co dzień pracuje w Komisariacie Policji w Krzyżanowicach. W czwartkowe popołudnie będąc już po służbie postanowił umyć swój prywatny samochód. Na myjnię samochodową przyjechał do miejscowości Syrynia, gdzie chwilkę oczekiwał w kolejce, gdyż przed nim myła swój pojazd starsza pani.

Dzielnicowi i policjanci z raciborskiej komendy sprawdzają akweny wodne na terenie powiatu raciborskiego. Przed nami czas, w którym kąpiele wodne stają się czymś nierozerwalnym z odpoczynkiem. Stróże prawa kontrolują miejsca, w których kąpiel jest niedozwolona i niebezpieczna. Sprawdzają właściwe zabezpieczenie i oznakowanie takich zbiorników wodnych. Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą. Warto porozmawiać o tym ze swoimi dziećmi.

Raciborscy policjanci spotkali się ze studentami kierunku filologia z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Celem wizyty młodzieży w komendzie były warsztaty w czasie, których została przeprowadzona symulacja procedury przesłuchania świadka lub osoby poszkodowanej w wypadku drogowym z udziałem policjanta oraz biegłego tłumacza języka angielskiego, niemieckiego, czeskiego.

Akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.).

W dniu dzisiejszym policjanci z raciborskiej drogówki przeprowadzają akcję pod kryptonimem „NURD". Celem działań jest uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że skutki ich nieodpowiedzialnych zachowań mają szerokie konsekwencje.

We wtorkowe przedpołudnie przedstawicielka raciborskiej policji zawitała do Gimnazjum nr 1 w Raciborzu, żeby porozmawiać o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą narkotyki. Dzieci mogły się dowiedzieć czym są dopalacze i jakie zmiany w życiu młodych ludzi niesie ze sobą zażywanie substancji psychoaktywnych. W trakcie spotkania omówiony został też temat konsekwencji prawnych związanych z popełnianiem czynów karalnych przez nieletnich oraz zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości.

Raciborscy policjanci z prewencji, po niespełna jednogodzinnych poszukiwaniach, odnaleźli 77-letniego mieszkańca Kuźni Raciborskiej. Zmęczonego, wyziębionego i przemoczonego mężczyznę, znaleźli w kompleksie leśnym w rejonie ulicy Berechowskiej. Senior cały i zdrowy został przekazany pod opiekę swoich bliskich.

W poniedziałkowy poranek Policjanci ze strumieńskiego komisariatu, którzy jadą na rowerach szlakiem po jednostkach Policji garnizonu śląskiego, dotarli do komisariatu w Krzyżanowicach, raciborskiej komendy oraz komisariatu w Kuźni Raciborskiej. Przywitał ich I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu podinsp. Krzysztof Żołądek, wraz z raciborskimi stróżami prawa.

Już dziś, we wszystkich krajach europejskich prowadzone będą działania EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Ich nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja ta promuje "wizję zero", czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu.

Rozpoczął się konkurs na najpopularniejszego dzielnicowego naszego województwa. Jest to już druga edycja plebiscytu, zorganizowanego dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach a wydawcą "Dziennika Zachodniego". W pierwszym etapie, który zakończy się 9 czerwca, nastąpi prezentacja kandydatów. Samo głosowanie trwać będzie od 2 do 30 czerwca. Zwycięzcę poznamy 4 lipca.

W poniedziałek wieczorem zakończyły się poszukiwania zaginionego 30-latka z Czarkowa. Mężczyzna został znaleziony po godz. 21.00 przez policjantów z komisariatu w Kuźni Raciborskiej. Zziębnięty i zmęczony leżał na ławce jednego z tamtejszych przystanków autobusowych. Policjanci zaopiekowali się nim do czasu przyjazdu pogotowia. Po udzielonej mu pomocy medycznej, cały i zdrowy wrócił do domu.

Policjanci z komisariatu w Kuźni Raciborskiej namierzyli i zatrzymali podejrzanego o podpalenia. Od stycznia do maja mężczyzna wyrządził straty, sięgające prawie 50 tys. zł. Podpalacz usłyszał już zarzuty. Grozi mu teraz 5 lat więzienia.

Raciborscy policjanci w związku z ostatnimi przypadkami zagubienia się osób w lesie podczas zbierania grzybów zwracają się z APELEM do wszystkich osób wybierających się na grzybobranie. Pamiętajmy, aby podczas grzybobrania nie stracić czujności i potrafić bezpiecznie zachować się w lesie – tak, aby do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo.

Raciborscy kryminalni zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który w swoim mieszkaniu posiadał 40 działek dilerskich marihuany.

W Raciborzu odbyła się III edycja programu prewencyjnego „Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa. Praca w Holandii”. Spotkania z uczestnikami odbyły się w dwóch miejscach - w sali widowiskowej raciborskiego centrum kultury i sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Honorowy patronat nad projektem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. mgr Krzysztof Justyński.

Raciborscy policjanci w ramach akcji profilaktycznej "Kręci mnie bezpieczeństwo" uczestniczą w licznych piknikach, festynach i spotkaniach. Tak było również w ciągu ostatnich kilku dni. Mundurowi wzięli udział w imprezie zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 13 oraz Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu z okazji "Dnia dziecka".

Raciborscy i kuźniańscy policjanci w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” w ciągu kilku ostatnich dni zawitali do kolejnych przedszkolaków i uczniów w powiecie raciborskim w celu ich edukacji. Pogadanki edukacyjne ukierunkowane są na zwiększanie bezpieczeństwa pieszych.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 odwiedziły wczoraj raciborskich policjantów. Spotkanie z mundurowymi było z okazji Dnia Dziecka. Pokaz wykorzystywanego przez mundurowych sprzętu, spotkanie z dzielnicowymi to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na najmłodszych.

Wczoraj od wczesnych godzin rannych raciborscy policjanci brali udział w akcji p/k „Pasy”. Działania ukierunkowane były na sprawdzenie przestrzegania przez uczestników ruchu drogowego obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Policjanci również zwracali uwagę na obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych.

Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu apeluje do mieszkańców miasta i powiatu o zwracanie uwagi na nieznane osoby poruszające się w okolicach domów i mieszkań. W ostatnim czasie doszło do kilku włamań na terenie naszego powiatu. Sprawcy, wykorzystując fakt nieobecności domowników, włamują się i kradną wartościowe przedmioty, głównie biżuterię i pieniądze.

W dniu dzisiejszym raciborscy policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzą działania pod kryptonimem „Kontrola Drogowa – Piesi”. Policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których ruch pieszych jest największy i gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z ich udziałem.

Trzej policjanci Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu wzięli udział w prestiżowym Marathon Gran Canaria, który odbył się w Hiszpanii. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został asp.szt. Łukasz Skwarecki, który zajął 23 miejsce. Udział w maratonach to sposób policjantów na zagospodarowanie wolnego czasu oraz odreagowanie po trudach codziennej służby.

Raciborscy policjanci w czwartkowe przedpołudnie w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju w raciborskiej bibliotece po raz dziewiąty uczestniczyli w Konkursie Wiedzy o Ruchu Drogowym. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu raciborskiego.

Samorządy oraz organizacje pozarządowe mogą się już starać o dofinansowanie swoich projektów profilaktycznych w ramach programu "Razem Bezpieczniej". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekaże w 2016 roku na ten cel łącznie 3 miliony złotych.

W najbliższą niedzielę, już po raz szesnasty w Częstochowie odbędą się Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Przybędą na nie policjanci, pracownicy policji oraz osoby związane z policją z całego kraju. Swój udział zapowiedzieli I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz Zastępca Komendanta Głównego nadinsp. Jan Lach. Na uroczystościach nie zabraknie też przedstawicieli służb, organizacji i instytucji współpracujących z policją.

Pogoda

Showers

5°C

Śląsk

Showers

Humidity: 85%

Wind: 32.19 km/h

  • 09 Dec 2018

    Rain 7°C 5°C

  • 10 Dec 2018

    Scattered Showers 4°C 1°C

Pomoc dla Marcinka

Kalendarz wydarzeń

<< Grudzień 2018 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Śląski Bazar

Logowanie