Czas sylwestra i Nowego Roku to okres wytężonej pracy wszystkich służb, w tym policji. Gliwiccy stróże prawa czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego rejonu. Ostatni dzień roku minął spokojnie, a funkcjonariusze interweniowali głównie w związku z zakłóceniami ciszy nocnej, ewentualnie w sprawach nieporozumień, naruszeń nietykalności i rękoczynów. 14 zdarzeń zakwalifikowano jako przestępstwa, łącznie zatrzymano 9 podejrzanych.

9 grudnia o godz. 19.11 przy ul. Kościuszki w Gliwicach 30-letnia kierująca samochodem marki Opel Zafira potrąciła przechodzącą na oznakowanym przejściu dla pieszych 82-letnią kobietę. Poszkodowana doznała obrażeń ciała, przewieziono ją do szpitala. Kierującej zatrzymano prawo jazdy. Postępowanie prowadzi KMP Gliwice. Podczas weekendu odnotowano też (w naszym rejonie) inne potrącenia na przejściach...

Mieszkaniec jednego z osiedli w Sośnicy dał się poznać sąsiadom, a przede wszystkim rodzinie, jako człowiek agresywny i niebezpieczny. Groził innym lokatorom bloku pobiciem i uszkodzeniem ciała. Zaś 16 grudnia żona 57-latka zgłosiła policjantom fakt znęcania się fizycznego i psychicznego. Jeszcze tego samego dnia „damski bokser”, na klatce schodowej, uderzył pięścią w twarz jedną z sąsiadek. Z kolei podczas doprowadzania i badań znieważył oraz poszarpał lekarza.

Gliwiccy policjanci zatrzymali 34-latka, który chciał podpalić jedną ze stacji benzynowych. Ugasili też pożar. Tylko dzięki natychmiastowej reakcji i obsługi, i mundurowych nie doszło do tragedii. Podpalacz, na wniosek policji oraz prokuratury, decyzją sądu rejonowego, został tymczasowo aresztowany.

W sobotę, 15 grudnia odbyły się finały 13. edycji Mistrzostw Służb Mundurowych Powiatu Gliwickiego w Futsalu. Impreza zorganizowana została po raz kolejny przez region Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, działający w pyskowickiej jednostce. W finale spotkały się drużyny reprezentujące gliwickie komisariaty: II i IV oraz zespół wydziału sztabu z KMP Gliwice.

Jedna osoba zginęła w sobotę rano w wypadku na drodze wojewódzkiej nr 907 w Boguszycach koło Toszka, w powiecie gliwickim. Ranny został jeden mężczyzna. Kierujący seatem, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu, uderzając w latarnię.

Realizując zadanie prewencyjne i profilaktyczne, policja przestrzega przed różnymi formami działania przestępców. Tym razem młody gliwiczanin „podpisał” umowę przez internet z nieznaną sobie i niezweryfikowaną przez portal ogłoszeniowy osobą, licząc na łut szczęścia. Mężczyzna stracił 1100 złotych.

Kierowcy wciąż siadają „za kółkiem” po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Niektórzy lekceważą tym samym sądowe zakazy. Policjanci wyłapują nieodpowiedzialnych prowadzących, a coraz częściej pomagają im w tym sami obywatele. Wspólna walka z niebezpiecznym zjawiskiem jest, jak się okazuje, skuteczna. W ostatni dzień starego roku obywatelską postawą wykazali się mieszkańcy Knurowa, za co zasługują na pochwałę.

Dziś na naszej stronie zamieściliśmy zdjęcia grupy osób zarejestrowanych przez monitoring miejski – ustalenie ich tożsamości było niezbędne do prowadzonego przez Wydział Kryminalny KMP w Gliwicach postępowania przygotowawczego. Publikacja przyniosła pożądany skutek – osoby ze zdjęć rozpoznały się na nich i zgłosiły do komendy. Publikacja stała się tym samym bezprzedmiotowa. Redakcje prosimy o zanonimizowanie wizerunków!

Pani Barbara, która zaginęła 20 grudnia, odnalazła się szczęśliwie dziś (środa, 2 stycznia) około godziny 14.10 w Gliwicach w okolicach ul. Królewskiej Tamy.

Takie słowa usłyszała starsza pani, która podniosła słuchawkę domofonu. 95-letnia mieszkanka ścisłego centrum Gliwic, chcąc być pomocną sąsiadom, wpuściła do mieszkania dwie doręczycielki paczki. Te, odwracając uwagę staruszki, skradły jej biżuterię wartości 10 tys. zł.

Tym razem Mikołaj okazał się „nieświęty”. Trzydziestokilkuletnia mieszkanka naszego miasta postanowiła zrobić niespodziankę dwójce swoich małych dzieci. Do jej pociech miał przyjść Mikołaj zamówiony przez internet. Niestety, nie przyszedł, choć za wizytę wziął wcześniej pieniądze. Kobieta, nie mogąc uzyskać zwrotu poniesionych kosztów, zawiadomiła policję.

Oszust przejmuje czyjeś konto na portalu społecznościowym, potem, podszywając się pod właściciela, wysyła do jego znajomych prośbę o pożyczkę i, niestety, to działa! Starsi ludzie dają się nabrać metodą „na wnuczka”, wpuszczają do mieszkań domokrążców, a teraz, jak się okazuje, znaleziono metodę również na młodych.

Do nietypowej kolizji doszło 4 stycznia około godziny 21.00 pod wiaduktem na ul. Piwnej. W ruszający na zielonym świetle policyjny bus uderzył jadący ul. Tarnogórską volkswagen golf. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń. Kolizja nie była jedynym zmartwieniem 25-letniego kierującego osobówką. Jak się okazało, był on pijany.

Mężczyzna, którego wizerunek publikowaliśmy, a podejrzany o krótkotrwałe użycie samochodu osobowego w nocy z dnia 14 na 15 października przy ul. Tarnogórskiej w Gliwicach, został ustalony. Wydział kryminalny II komisariatu prowadzi postępowanie w sprawie przestępstwa, do jakiego doszło w nocy z 14 na 15 października przy ul. Tarnogórskiej w Gliwicach.

Recydywiści z województwa dolnośląskiego przyjechali na „gościnne występy” do naszego powiatu. Wybrali sklep na uboczu i przystąpili do włamania. Na gorącym uczynku zatrzymali ich gliwiccy stróże prawa.

Funkcjonariusze z gliwickiej „czwórki” włączyli się w ogólnopolską akcję pod nazwą Szlachetna Paczka. Pomogli losowo wybranym osobom – to sympatyczna, skromna i głęboko wierząca siedmioosobowa rodzina imigrantów z Ukrainy.

Kierowca z Katowic nie dostosował prędkości do panujących warunków, więc nie zdążył opanować pojazdu i wyhamować. Doprowadził tym samym do stłuczki, na szczęście niegroźnej w skutkach. Sytuacja jakże częsta na naszych drogach. Ta sprawa różniła się jednak nieco od innych. Starszy pan, doprowadzając do kolizji, ujawnił przy okazji pijanego kierowcę. Sprawca stłuczki zapłacił mandat, zaś pokrzywdzony... stracił prawo jazdy.

W poniedziałek, 10 grudnia przed godziną 16.00 przy ul. Hutniczej 7 w Gliwicach znaleziono telefon komórkowy marki Samsung A5. Znalazca przyniósł zgubę na III komisariat policji przy ul. Pszczyńskiej 20, gdzie smartfon czeka teraz na właściciela – ten powinien skontaktować się z asp. sztab. Mariuszem Dapą, tel. 32 23903 29, 727 032 386.

Pierwszego dnia świąt Sąd Rejonowy w Gliwicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 34-letniego sprawcy śmiertelnego wypadku. Kierowca, będąc w stanie nietrzeźwości, wsiadł za kierownicę samochodu i spowodował zdarzenie, w wyniku którego śmierć poniósł 31-letni pasażer. Kierujący wprowadzał potem śledczych w błąd, tłumacząc, że w chwili wypadku to on był pasażerem.

W III komisariacie przedstawiono już podejrzanemu zarzut kradzieży kurtki (do przestępstwa doszło 5 października w GCH przy ul. Zwycięstwa). Sprawca, którym okazał się 28-letni zabrzanin, został rozpoznany, a następnie zatrzymany przez pokrzywdzonego. Powiadomiono policję, która winowajcę przejęła. Mężczyzna przyznał się, tym samym zachodzi konieczność anonimizacji jego wizerunku.

Policjanci z gliwickiej „dwójki” zostali wezwani przez pracowników ochrony jednego z supermarketów w rejonie os. Kopernika. Zatrzymano tam sprawcę kradzieży artykułów spożywczych, który, chcąc być sprytniejszym od systemu prawnego, kradł towary, kalkulując i sumując tak, by nie przekroczyć progu wykroczenia, czyli kwoty 500 zł. Trzydziestolatek srogo się jednak przeliczył. Nie wziął bowiem pod uwagę, że wartości skradzionych w dwóch sklepach produktów zostaną przez policjantów zsumowane.

Podczas interwencji domowej pewien gliwiczanin stał się agresywny. Zaczęło się od wulgarnego wyzywania dzielnicowego, który przyszedł z wezwaniem, a skończyło naruszeniem jego nietykalności i grożeniem. Tego było za wiele. Prokurator, na wniosek policji, postanowił podejrzanego aresztować, złożył też stosowny wniosek w sądzie. Z kolei sąd nie miał wątpliwości co do zasadności wniosku.

W piątek, 14 grudnia po godzinie 22.00 doszło do śmiertelnego potrącenia na ul. Wojska Polskiego w Pyskowicach. Ofiarą wypadku jest przechodzący na oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych starszy mężczyzna.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KMP w Gliwicach zatrzymali grupę czerpiącą nielegalnie korzyści z pracy prostytutek. Podejrzanymi w tej sprawie okazała się trzyosobowa rodzina, która czerpała zyski z nierządu udostępniając między innymi lokale mieszkalne. Teraz grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj w Gliwicach i powiecie dzieci z 24 placówek oświatowych przystąpiły do próby bicia rekordu w akcji „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”. Prócz najmłodszych udział wzięli nauczyciele, pedagodzy oraz dzielnicowi, którzy byli gośćmi w szkołach znajdujących się w ich rewirach. Organizatorem działań o charakterze profilaktycznym, obejmujących całe województwo śląskie, była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia.

Gliwiccy funkcjonariusze wraz z kapelanem policji gliwickiej diecezji przeprowadzili nietypową akcję. Kierowców pouczano za drobne wykroczenia, zaś karą były symboliczne rózgi. Kilkunastu prowadzącym pojazdy się upiekło. Niektórych kontrolowano rutynowo i gdy okazywało się, że są wzorowymi kierowcami, otrzymywali drobne upominki – owoc pomarańczy oraz breloczki lub inne gadżety profilaktyczne. Policjanci przestrzegali, że kolejne spotkania niekoniecznie będą kończyć się tak sympatycznie.

W III komisariacie prowadzone jest dochodzenie dotyczące kradzieży perfum marek Armani i Dolce&Gabbana. Do przestępstwa doszło 30 września w centrum handlowym przy ul. Rybnickiej. Do tej pory nie udało się ustalić tożsamości zarejestrowanego przez monitoring mężczyzny.

Wczoraj po południu w jednym ze sklepów przy placu Piastów w Gliwicach doszło do kradzieży artykułów spożywczych. Czyn ten nie uszedł uwadze pracownika, który podjął próbę zatrzymania i odzyskania towaru. Wtedy sprawca zaczął atakować broniącego mienia człowieka. W interwencji pomogli przejeżdżający w pobliżu strażnicy miejscy.

Wczoraj oszuści dzwonili pod stacjonarne numery telefoniczne gliwiczan, których nazwiska zaczynały się na litery B i F. Przestępcy zmanipulowali dwie kobiety i nakłonili je do przekazania oszczędności życia. W pierwszym przypadku trafiły one do śmietnika, w drugim – w ręce „kuriera”. Jak się okazuje, rodziny rozmawiały już z seniorkami na temat metod działania oszustów i zabraniały przekazywania pieniędzy obcym... Intensywne czynności dochodzeniowo-śledcze prowadzi wydział ds. zwalczania przestępczości przeciwko mieniu.

W ramach akcji „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”, organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego i przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przedszkolaki oraz dzieci klas I-III szkół podstawowych ze Śląska podejmą oficjalną próbę ustanowienia rekordu Polski – na najwięcej osób kolorujących jednocześnie w wielu lokalizacjach.

Pod takim tytułem debatę skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta i powiatu przeprowadzili policyjni profilaktycy. Celem inicjatywy była ocena osiągniętych rezultatów i realizacji wniosków sformułowanych przez młodzież podczas zeszłorocznego spotkania, a także ustalenie nowych oczekiwań co do sposobu działań policji w zakresie zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Debata ponownie odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach przy ul. Wróblewskiego.

Dziękujemy internautom za reakcję i liczne anonimowe informacje na temat tożsamości mężczyzny podejrzanego o zniszczenie mienia, do jakiego doszło 9 listopada br. przy ul. Dworcowej w Gliwicach.

Kierowcy podróżujący wczoraj Drogową Trasą Średnicową w Gliwicach mogli w rejonie rond przy DK88 zaobserwować efekty złego zabezpieczenia ładunku. Z naczepy ciągnika siodłowego spadły ogromne kręgi. Na szczęście obok nie przejeżdżał żaden samochód. Na miejsce przyjechała policja i straż pożarna. Przewoźnik zapłacił 500-złotowy mandat, poniesie też koszty uprzątnięcia ładunku. Poniższy filmik prezentujemy jako przestrogę nie tylko dla kierowców, ale i osób odpowiedzialnych za załadunek oraz jego zabezpieczenie.

Pogoda

Partly Cloudy

-4°C

Śląsk

Partly Cloudy

Humidity: 87%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019

    Snow -1°C -3°C

  • 04 Jan 2019

    Mostly Cloudy 0°C -3°C

Pomoc dla Marcinka

Kalendarz wydarzeń

<< Czerwiec 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Śląski Bazar

Logowanie

Reklama